Fuji to czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii mierzący 3776 m n.p.m. Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio i położona jest w miejscu gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne. W 2013 roku góra Fuji została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego – święte miejsce i źródło artystycznej inspiracji. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 16.12.1707 roku, badacze są zgodni, że kolejny wybuch Fuji jest nieunikniony.
Skąd nazwa Fuji? Jest kilka teorii.
Jedna z nich nawiązuje do legendy japońskiej „Opowieść o zbieraczu bambusa”, w której to cesarz opuszczony przez księżycową księżniczkę Kaguya, rozkazał sługom zanieść list i eliksir nieśmiertelności, które od niej otrzymał, na wierzchołek najwyższej góry i tam je spalić. Dym z płonącego eliksiru unoszący się ponad szczytem góry spowodował, że ludzie nazwali ją 不死の山, Fushi-no-yama, gdzie fushi oznacza „nieśmiertelność”, „życie wieczne”. Z biegiem lat przyjęła się udźwięczniona wersja – Fuji. Inna mówi o tym, że nazwa góry pochodzi od imienia bogini ognia – Fuchi.
Góra Fuji stanowi także miejsce kultu religijnego dla wyznawców shinto, którzy traktują ją jako żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto. Znajdują się na niej dwie świątynie oraz trzy bramy torii. W zamierzchłych czasach góra była dostępna tylko dla kapłanów oraz pielgrzymów, którzy wybierali się tam pod opieką przewodnika – oshi. Był to najwyższy stopień wtajemniczenia dla wyznawców szintoizmu. Do 1868 roku wejście na szczyt było niedostępne dla kobiet.
Kształt góry stał się inspiracją dla projektantów z Taisei Construction Corporation, opracowali oni projekt wieżowca X-Seed 400, który miał liczyć aż 4 kilometry wysokości (800 pięter). Niestety, ten wizjonerski projekt ze względów finansowych nie doczekał się realizacji.
Na szczyt wulkanu można dotrzeć czterema szlakami, z których każdy został podzielony na 10 stacji – pierwsza zaczyna się u samego podnóża, a ostatnia kończy przy kraterze wulkanu.
W zachodniej części góry znajduje się owiany złą sławą i tajemniczy las Aokigahara, miejsce cieszące się dużą popularnością wśród samobójców. Miejscem kojarzonym z samobójstwami stał się w latach 60 XX wieku, kiedy to wydano książki Seicho Matsumoto, w których pojawił się motyw samobójczej śmierci w Aokigahara. Jednak już wcześniej las ten był mrocznym miejscem, związanym z duchami i tajemniczymi rytuałami.
Japonia, z uwagi na urozmaicony krajobraz, bogactwo przyrody oraz zróżnicowany klimat, jest atrakcyjnym celem. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz wyspiarsko-górzysto-wulkaniczne położenie Japonii sprawiają, iż w każdym jej zakątku można wypoczywać zarówno nad morzem, w górach, jak i występujących powszechnie uzdrowiskach termalnych, czyli onsenach. Kraj Kwitnącej Wiśni stwarza doskonałe warunki do uprawiania wszelkich form czynnego wypoczynku.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie, szlaki prowadzone przepięknymi, kolorowymi i egzotycznymi ogrodami, przeplatane rzekami z małymi mostkami, liczne o charakterystycznej architekturze świątyniami, a na miłośników kuchni czekają prawdziwe dzieła sztuki na talerzu.